Dvojfaktorové prihlásenie

<< Kliknite pre zobrazenie obsahu >>

Dvojfaktorové prihlásenie

Navigácia:  Vzdialená správa > Možnosti Vzdialenej správy > Nastavenie účtu >

Dvojfaktorová autentizácia (2FA OTP) je veľmi bezpečný spôsob prihlásenia užívateľa. Okrem štandardného užívateľského mena a hesla je pre prihlásenie ešte nutný jednorazovo generovaný kód, ktorý má časovo obmedzenú platnosť. S dvojfaktorovou autentizáciou sa môžete stretnúť napríklad pri internetovom bankovníctve, keď po zadaní mena a hesla potrebujete ešte platný SMS kód.

Na prihlásenie do Vzdialenej správy môžete tiež aktivovať dvojfaktorovú autentizáciu a výrazne tak zabezpečiť svoje dáta. Pokiaľ máte dvojfaktorovú autentizáciu aktivovanú, nie je možné sa do Vzdialenej správy prihlásiť len na základe e-mailovej adresy a hesla. Potrebujete jednorazový kód, ktorý získate v aplikácii Google Authenticator. Kód je platný iba pre vaše telefónne číslo.

Aby ste mohli použiť dvojfaktorovú autentizáciu je nutný chytrý telefón s operačným systémom Android alebo iOS (Apple iPhone).

 

Ako nastaviť dvojfaktorové overovanie?

1_icon

Vo Vzdialenej správe prejdite na Nastavenie účtu. Na záložke Osobné údaje zadajte do poľa Telefónne číslo svoje aktívne mobilné číslo a kliknite na tlačidlo Uložiť.

2017-06-06_150944

 

2_icon

Z Google Play alebo Apple Store si stiahnite a nainštalujte do mobilného telefónu aplikáciu Google Authenticator. Potom prejdite na záložku Dvojfaktorové prihlásenie a kliknite na tlačidlo Nastaviť dvojfaktorovú autentizáciu.

nastaveniuz2

 

3_icon

Otvorte aplikáciu Google Authenticator a ťuknite na tlačidlo Začíname. V ďalšom kroku vyberte možnosť Skenovať QR kód.

screenshot_20171206-122003
screenshot_20171206-122008

 

4_icon

V aplikácii Vzdialená správa teraz prejdite na záložku Dvojfaktorové prihlásenie a naskenujte zobrazený QR kód. Ak sa zobrazí výzva na inštaláciu čítačky, nainštalujte ju. Po naskenovaní QR kódu vygeneruje aplikácia Google Authenticator overovací kód, ktorý zadáte do poľa 01. Nastavenie potom uložte.

nastaveniuz3

 

Na ďalšie prihlasovanie do Vzdialenej správy budete od tohto okamihu potrebovať rovnaký overovací kód. Ten bude zobrazený vždy po spustení aplikácie Google Authentificator. Overovací kód je platný cca. 20 sekúnd, potom je vygenerovaný nový kód. Každý kód má teda obmedzenú platnosť.

screenshot_20171206-121937

nahor


 

Prihlásenie do Vzdialenej správy pomocou overovacieho kódu

Po ďalšom prihlásení do Vzdialenej správy sa po zadaní štandardných prihlasovacích údajov zobrazí ďalší prihlasovací dialóg. Do tohto dialógu zadajte vygenerovaný overovací kód (OTP kód) z aplikácie Google Authenticator a ťuknite na tlačidlo LOGIN.

2017-04-03_100913100914

 

Ak nemôžete zadať kód, je tu možnosť nechať si ho poslať v textovej správe na mobilný telefón, ktorý máte uvedený v Nastavenie účtu na záložke Osobné údaje.

nahor


 

Deaktivácia dvojfaktorového overovania

Ak chcete vypnúť dvojfaktorové prihlásenie, prejdite do časti Nastavenie účtu a vyberte kartu Dvojfaktorové prihlásenie. Ak je overovanie povolené, na zobrazenej stránke bude k dispozícii tlačidlo na vypnutie.

2017-06-22_122713

nahor